ArtCAM yazılımı hiçbir mühendislik bilgisi gerektirmeden 2 boyutlu çalışmalardan, otomatik olarak 3 boyutlu rölyefler oluşturabilen ilk bilgisayar destekli tasarım ve üretim paketidir. Oluşturulan rölyefler yüksek hızlı CNC tezgahlarda ürün, kalıp veya prototip amaçlı olarak kullanılabilir.

ArtCAM Pro, yaratıcılığı azaltmaksızın 2 boyutlu çalışmalardan 3 boyutlu rölyef oluşturulması için hız ve esnekliği birleştirmektedir. Güçlü, fakat kullanımı oldukça basit olan vektör bazlı modelleme araçları sayesinde en basitinden en karmaşık rölyefe kadar çeşitli formların oluşturulmasına olanak sağlanmaktadır. El işlemesi ile oluşturulan rölyef çalışmalarına kıyasla, tasarım tekrarlanabilirliği, indirgenmiş üretim zamanı ve maliyetleri yüzey finiş kalitesinde kayıp olmaksızın sağlanabilmektedir.

                                                        

İnteraktif yardımcı araçları sayesinde oluşturulmuş 3D model üzerinde zımparalama, harmanlama yapılabilir.

500'ün üzerinde 3D rölyef barındıran ve Clipart kütüphanesi sayesinde sık kullanılan 3 boyutlu şekiller tasarıma eklenebilmektedir. Tüm 3 boyutlu clipart unsurları 3 boyutlu modele dinamik olarak konumlandırılabilir, ölçeklenebilir, döndürülebilir, çekiştirmek yoluyla görünümü değiştirilebilir, eklenebilir, çıkarılabilir veya birleştirilebilir. Kendi Clipartlarınızı oluşturabilir ve saklayabilirsiniz.

ArtCAM Pro standart yüzey desenleri ve kullanıcının belirlediği desenler tasarım esnasında kullanılabilmektedir. 3 boyutlu asimetrik profiller de, profilin döndürülmesi, uzatılması veya belirli bir nokta etrafında döndürülmesi yoluyla elde edilebilmektedir. Fotoğraf gerçekliğinde ve gerçek renk kalitesinde kullanıcının malzeme seçim şansı ile birlikte, ürünün ekranda yüksek kaliteli görselliğe sahip görünümü oluşturulabilmektedir.

Kompleks rölyefli ürünlerinin oluşturulmasında, gerekirse lazer veya mekanik tarayıcılardan elde edilen veriler de ArtCAM içinde kullanılabilmektedir. Rölyef kalıbını oluşturmaya yönelik yüksek hızlı CNC tezgah ve ArtCAM paketinin birlikte kullanılması oldukça büyük bir fayda ve kolaylık sağlamaktadır. Kalıbı üretilecek veya prototip olarak oluşturulacak rölyef, klasik metodlarla daha önceden kalifiye elemanların el becerisi ile oluşturulmasına kıyasla, ArtCAM ile üretim süreci daha hızlı ve daha ucuz olarak gerçekleşmektedir. Sistemdeki çalışma hızı sayesinde müşteriye seçebilmesi için ekranda bir kaç tane tasarım gösterme şansı, model veya prototip oluşturmaya gerek kalmadan sağlanabilmektedir. CNC tezgahına gönderilecek takım yolları, 3 boyutlu modelden otomatik olarak program içinde oluşturulmaktadır.

Ana Uygulamalar:

  • Pantografçılar

  • Arma, Rozet ve Plaket Yapımcıları

  • Mücevher ve kuyumculuk vb.

  • Ambalaj Tasarımcıları

  • Kalıp İmalatçıları

Avantajlar:

İşleme:

Opsiyonel Arabirimler:

ArtEmboss: Gri tonlamalı bitmap imajları otomatik olarak 3 Boyutlu modellere çevirir. Kendinize özel doku kütüphaneleri ve dekoratif şablonlar yaratabilirsiniz.

ArtPix: Roland Picza Digitizer tarafından taranmış nokta verileri ArtCAM modeline çevirir.

ArtRead: 3D Laser digitizer veya probe digitizer tarafından taranmış nokta verileri ArtCAM modeline çevirir.

ArtSurface: Herhangi bir CAD paketinde yaratılmış 3 Boyutlu datayı (IGES) ArtCAM modeline çevirir.

ArtSTL: 3 Boyutlu ArtCAM modellerini, PowerMILL CAM paketinde işleme veya Hızlı Prototip Tezgahlarında numune üretiminde kullanılmak üzere .STL dosyaları hazırlar.

 

ArtCAM Pro hakkında daha detaylı bilgiyi www.artcam.com sitesinde bulabilirsiniz.